Nová generace podnikového informačního systému SAP S/4HANA

Informační systém SAP S/4HANA představuje novou generaci podnikového řešení postaveného nad in-memory technologií SAP HANA. Díky tomu umožňuje rychlejší běh aplikací i zpracování dat, a tak podporuje podniky v digitální transformaci trhu.

Právě digitální transformace je jedním z nejskloňovanějších pojmů dnešní doby. Představuje vzájemné propojení dat s procesy a organizací s klienty. Je to jedna z cest, která v dnešním dynamicky se rozvíjejícím světě umožní reagovat ihned na požadavky zákazníků a udržet krok s jejich očekáváními. Pokud si chce jakákoliv společnost v současné době udržet konkurenceschopnost, musí nutně vsadit na moderní informační technologie jako nedílnou součást svého byznysu a využít je k rozvoji svého podnikání.

Předpokladem digitální transformace je zavádění technologií a služeb takzvané třetí platformy, jako jsou mobilní a sociální technologie, využití cloudových služeb, technologie pro zpracování velkých dat v reálném čase, ale také řešení podporující internet věcí, umělou inteligenci či robotiku a 3D tisk.


Nová generace řešení SAP

Společnost SAP je jedním z leaderů podpory digitální transformace. Stěžejními produkty jsou mimo jiné databáze SAP HANA a nová generace podnikového informačního systému SAP S/4HANA.

Databáze SAP HANA je na trhu již několik let. SAP HANA je flexibilní víceúčelová in-memory technologie, která namísto zpracování a ukládání dat na pevných discích provádí veškeré tyto procesy v operační paměti, což výrazně zrychluje přístup k datům. Díky tomu lze analyzovat obrovské objemy dat z prakticky libovolných zdrojů a poskytovat výsledky v řádu vteřin tzn. přijímat kvalifikovaná rozhodnutí v reálném čase. Tato technologie navíc zjednodušuje IT prostředí a snižuje náklady na provoz.

Podnikový informační systém SAP S/4HANA je nejnovější produkt nové generace SAP Business Suite společnosti SAP AG, nikoli nástupce stávajících produktů SAP a nahrazuje stávající SAP ERP. Je postaven výhradně na in-memory platformě SAP HANA a zahrnuje moderní principy návrhu a realizace uživatelského rozhraní prostřednictvím technologie SAP Fiori user experience (UX).

Jedním ze zásadních zjednodušení je přechod od transakčního modelu práce s IS SAP k modelu procesnímu.

SAP S/4HANA přináší zákazníkům významné zjednodušení zpracování jeho podnikových procesů (adopce řešení, datový model, uživatelské zkušenosti, podklady pro rozhodování, obchodní procesy a modely) a jejich inovace (zpracování velkých objemů dat, business sítě a mobilní přístupy) v rámci nových nároků na realizaci digitálních procesů firmy. Jedním ze zásadních zjednodušení je přechod od transakčního modelu práce s IS SAP k modelu procesnímu. V S/4HANA nemusí uživatel znát svých deset transakcí, které v rámci jednotlivých procesních kroků musím postupně jednu po druhé provádět, ale celou agendu realizuje od začátku do konce s využitím moderních aplikací a moderního uživatelského rozhraní. Využitím in-memory technologie se diametrálně zvyšuje rychlost zpracování dat a například reporting, jehož zpracování ve stávajícím SAPu trvá několik minut či hodin, poskytne výstupy v řádu sekund. Významně díky zjednodušení datového modelu vzrůstá také věrohodnost dat.


Přechod na S/4HANA v praxi přináší

  • Informace o klíčových firemních ukazatelích a datech během vteřin, ne dnů – jeden finanční systém spojující transakční data, plánování a reporting, okamžité závěrky, kalkulace
  • Spojení financí a controllingu – jedna účetní věta s mnoha parametry – okamžitá dostupná nákladovost a profitabilita produktů a služeb
  • Material Requirements Planning (MRP) běhy možné na úrovni jednotlivých objednávek, Production Planning and Detailed Scheduling (PPDS) nativně integrováno
  • Pohled na zásoby v reálném čase přes různé entity
  • Řízení objednávek v jednom kokpitu – efektivnější řízení obchodních procesů
  • SAP Fiori 2.0 rozhraní – launchpad, aplikace, všechny transakce mají sjednocené uživatelské rozhraní – efektivnější práce uživatelů systému

Kam dál?

Chcete získat více informací o tom, jak probíhá migrace SAP na S/4HANA nebo projednat, jaký dopad bude mít přechod na váš podnik? Prohlédněte si nabídku analýzy přechodu a informace z aktuálně probíhající konverze jednoho z našich zákazníků.Chcete získat víc informací o platformě HANA a S/4HANA?